Сведоштва и Медицински тврдења

Сведоштва

Џејк.С

фармер

Рак на црниот дроб – докторите ја отпишаа жена ми

На жена ми и дијагностицираа рак на црниот дроб. Хирурзите рекоа дека не може да се оперира. Ги молевме, ама рекоа дека е прекасно. Тогаш одлучив да се обидам со Реиши екстракт. И давав комбинација од екстракт од реиши спори и екстракт од цела печурка. По неколку недели бевме пак на контрола. Тие се зачудија што ја гледаат жена ми сеуште жива. Ги погледнаа резултатите и потоа се погледнаа меѓу себе. Ни рекоа: „не знаеме што се случило, ама сега можеме да оперираме“. По операцијата ни рекоа дека туморот веќе не бил малиген, и метастазите веќе ги нема. Операцијата што нормално трае 5-7 часа, траеше само еден час. Сега закрепнува многу брзо. Ова е вистинско чудо…
По вториот инфаркт конечно решив да земам Реиши капсули

- „По вториот инфаркт конечно решив да ја послушам жена ми и почнав да земам Реиши капсули. Сега, оние другите лекарства скоро и да не ми се потребни. А пиев еден куп секој ден. Се осеќам поеластичен, посреќен и поведар. Имам сила како на коњ. Сериозно! А притисокот ми се движи околу 140/85. Не е лошо за старо момче како мене.“

Викторија.Г.

секретарка

Мојот климакс сега е под контрола…

„Здраво. Повторно јас. Само да ви кажам дека Реиши конечно почна да делува и на мене. Веќе изгубив надеж. Мислев дека нема да ми помогнат. По ваша сугестија продолжив да земам 4 капсули Реиши навечер и 4 наутро на празен стомак. Мојот климакс сега е под контрола. Се осеќам порелаксирано. Уживам во животот. Фала.“

Брајан.Џ

средношколец

Не можев да трпам луѓе околу себе.

„ Не можев да трпам луѓе околу себе. Ме правеа напнат и нервозен. Често избувнував и се развикував без причина. Сестра ми ми даде да пијам Реиши капсули. Поминаа 3 недели и веќе ми е доста подобро. Можам да разговарам со другите без да пламнам во гнев. Луѓе, ова делувааааа!“

Б.Д.

студент по англ. книжевност.

Цел живот сум алергичен на домашни животни

“Цел живот сум алергичен на домашни животни. Катастрофа. Бегав од другата страна на улицата кога некој шеташе куче. 10 дена земам Реиши капсули и симптомите исчезнаа. Значи мајка ми не згрешила. Многу ви благодарам.

Дејвид.Б

болничар.

Ќерка ми редовно зема Реиши и повеќе нема проблеми со алергии

„Ќерка ми редовно зема Реиши и повеќе нема проблеми со алергии. Толку. И да ве поздравам и да им препорачам на сите да се обидат со Реиши. Сигурно ќе помогне“.

С.Т.

балерина.

Мојот пријател се ослободи од Неуродермитис по само 2 недели

Мојот пријател се ослободи од Неуродермитис по само 2 недели. Земаше 4 капсули Реиши секој ден. Беше тврдоглав ама конечно попушти, а сега се кае што не ме послуша порано.

Група благодарни родители од Канзас.

Група родители на деца што страдаат од Неуродермитис

„Ние сме група родители на деца што страдаат од Неуродермитис. Наидовме на информација дека Реиши може многу да помогне. Нашите деца почнаа да земаат Реиши секој ден. 80 од 100 деца реагираа многу поволно. Постепено, неуродермитисот се изгуби, и кожата си ја врати природната боја по 3 месеца третман. Многу сме благодарни.“

Рејчел.Ф.

пензионирана актерка

Страдам од висок крвен притисок откако знам за себе

Имам само 85 години. Страдам од висок крвен притисок откако знам за себе. Цел живот се обидувам со ова-она. Се сменија стотици лекови, јас мислам дека сум ги пробала сите. Добро, уште сум жива, значи ми помогнале. Но, сега на оваа возраст решив да пробам со нешто друго. Па што можам да изгубам? Видов деца, внучиња и правнучиња (17)… Една пријателка ми препорача Реиши. Беше многу уверена дека може да ми помогне со притисокот. Си реков: „девојко, што чекаш?“ Почнав со 2 капсули дневно, а сега земам само една навечер. Пред тоа, притисокот ми одеше до 200/110. Откако почнав со Реиши, првата недела имав големи кризи. Притисокот едноставно полуде. Скокаше до небо, па трескаше на земја. Но, пријателката ме предупреди дека периодот на адаптација е бурен, но потоа се смирува. Така и беше… издржав една недела и знаете што? За прв пат во живот, измерив крвен притисок 110/60… моето сирото тело не знаеше дали да се радува или да плаче. Поминаа 3 месеци и сега веќе не ми требаат лекарства (пред тоа пиев цела рака жолти, плави, зелени и понекое црвено апче). Мислам дека ќе доживеам уште една генерација пра-пра-внучиња. Навивајте за мене!“

Џ.ф.

декоратер

Можат да ме разберат само оние кои имаат висок крвен притисок…

„Можат да ме разберат само оние кои имаат висок крвен притисок. Легнував и се будев со главоболка. Притисокот ми се качуваше до плафон. Од 180/100 па нагоре. Никогаш подолу. Земав лекарства, а бидејќи срцето ми ослабна, ми препишаа и лекови за срце. Морав да пијам по 5 апчиња секој ден – доживотно. Самата си се отпишав… мислев дека е крај. Потоа слушнав за Реиши. Почнав со мали дози мислејќи дека може да ми наштети. Осетив благо подобрување. Потоа ги зголемив дозите и сега земам 6 капсули наутро и 6 навечер. За прв пат почнав да се будам без силна главоболка. Еве ме сега, по половина година… повеќе немам потреба од лекарства. Притисокот не ми се качува преку 135/80. Срцето ми е одлично, одам на редовни прегледи и изгледа дека добив втора шанса. Не планирам да ја пропуштам.“

Г.Т.

келнер

Повеќе од 10 години страдам од чир на 12-палечното црево

„Повеќе од 10 години страдам од чир на 12-палечното црево. Еден пријател ми препорача екстракт од Реиши. Него му помогнал со неговите стомачни проблеми и честиот запек. Отпрво не му верував, ама тој настојуваше и си реков – „па што можам да изгубам“… Луѓе, се случи чудо – болките сосема престанаа по само 1 недела. По 5 недели веќе почнав да личам на човек. Пред тоа бев коска и кожа, бидејќи секое залаче што ќе го каснев ми нанесуваше огромна болка, и често повраќав. Сега сум полничок и среќен. Сега сум нов човек… фала, фала, фала на Реиши и на Бога… “

Е.Х.

столар

Страдав од хронична егзема по целото тело

„Страдав од хронична егзема по целото тело. Ужасно е чувството, многу чеша и боли. Откако почнав да користам Реиши, мислам дека повторно се родив. Сега состојбата е многу подобра. Се надевам дека ова не е само сон.“

В.Г.

стоматолог

Имав проблеми со несоница цели 4 години

„Имав проблеми со несоница цели 4 години. Почнав да земам екстракт од Реиши и по само 3 дена за прв пат по многу врем заспав длабоко. Не се опишува чувството… Благодарен сум на Реиши. Сега спијам нормално, по долгогодична несоница. Срдечно ви го препорачувам Реиши на сите што имате проблеми со несоница и депресија.“

Е.Х.

пензионерка

Откако земам Реиши, моите колена веќе не ме болат толку

„Откако земам Реиши, моите колена веќе не ме болат толку многу, немам отоци и се движам многу полесно.“

З.Ј.

писател

Почувствував силна болка во градите

„Почувствував силна болка во градите. Отидов во болница со сомневање дека имам срцев удар. За среќа не било така, но состојбата ми беше далеку од добра. Имав тешки нарушувања на срцевиот ритам. Дури 10 дополнителни удари во минута. Ми препишаа бета-блокатори кои требаше да ги земам доживотно. Си реков-време е да сторам нешто. Почнав да земам екстракт од Реиши, ми препорачаа 2-3 грама дневно, но јас се одлучив за двојна доза. Денес, 1 година подоцна, знам со сигурност дека успеав да си го вратам здравјето. Докторите заклучија дека срцевиот ритам ми е одличен, со отстапување од само 1 удар во минута. Веќе не станува ни збор за доживотна терапија со лекови. Ја симнувам капата пред Реиши!“

Н.С.

возач

Пред околу 3 години добив тежок бронхит

„Пред околу 3 години добив тежок бронхит, со драматични напади на гушење и постојано кашлање. Околу 3 месеци пробував се, но немав никакво подобрување. Одлучив да се обидам со Реиши. 3 пати на ден пиев капсули со екстракт од Реиши. По само 5 дена почувствував подобрување. Помина уште една недела, и бронхитот веќе го немаше. Оттогаш редовно земам Реиши и повеќе не ми се случи да добијам бронхит. Освен тоа, Реиши многу ми помогна и со алергиите.“

Д.С.

педагог и Е.С

Кај нашата 10-годишна ќерка беше дијагностицирана астма

„Кај нашата 10-годишна ќерка беше дијагностицирана астма, алергија на глутен и домашна прашина. Докторот препорача кортизонска терапија. Мојот сопруг веќе имаше слушнато за Реиши. Веднаш почнавме да и даваме екстракт од Реиши. Веќе по третата седмица се чувствуваше многу подобро. Еве веќе половина година таа дише послободно, и нема толку чести настинки и алергиски реакции.“

С.Т.

естраден уметник

Примав хемотерапија…

„Примав хемотерапија. По 6-тата хемотерапија ми препорачаа да земам екстракт од Реиши. Земав 12 капсули дневно (3х4) Забележав голема разлика. Немав повеќе гадење, опаѓање на косата, ми опадна нивото на холестерол, и се чувствував многу подобро.“ -Е.П. – домаќинка. Дијагноза: Рак на простата
- „Дијагноза: Рак на простата…“ Пред операцијата, почнав да земам капсули со Реиши екстракт 6 пати на ден за да го зајакнам имуниот систем. По операцијата, продолжив да земам Реиши 3 пати на ден. Закрепнав многу брзо. По само 2 недели ја напуштив болницата, и што беше уште подобро, немаше потреба од радијација и хемотерапија. Правам редовни прегледи и сите се уредни.“

В.Х.

учителка

Ми беше дијагностициран малигнен лимфен сарком

„Ми беше дијагностициран малигнен лимфен сарком, многу агресивен тип на рак. Беше извршена операција и отстранет лимфниот јазол. Потоа ми открија метастаза на црниот дроб. Туморот имаше 10 цм обем. По хемотерапијата се чувствував лошо, немав апетит и не можев да се движам. 2 месеци постојано губев телесна тежина и чувствував силни болки. Откако почнав да земам Реиши, за само 4 дена болките се намалија, и почна да ми се враќа апетитот. Во следните 2 недели почнав да станувам и да се движам. Тестирањата покажаа дека туморот е намален за 1 цм. 3 недели подоцна, метастазите во црниот дроб исчезнаа. Беше одложена закажаната операција. Ми се случи чудо… или тоа беше Реиши?“

Медицински тврдења

Dr. Paul Haider – Master Herbalist and Spiritual Teacher for over 25 years, helping people to recover and feel healthy.

(Објавено на 27 мај 2015 година)

“Реиши медицинските печурките веќе долго време се наоѓаат на листата на најефективни имуномодулатори и имаат мноштво други, моќни здравствени придобивки, како што се чистење на црниот дроб и панкреасот, забавување на стареењето, спречување на оштетување на ДНК, превентивно делуваат на заболување на бубрезите, имаат силно антиоксидативно дејство и ни овозможуваат да живееме подолго.

Балансирајки го нашиот имунолошки систем ,помагајки при автоимуни болести, астма, алергии, го спречува создавањето на нови масни клетки, го намалува шеќерот  во крвта, помага при дијабетес и ги надокнадуваат неопходните витамини, минерали во телото.”
https://www.youtube.com/watch?v=umubyGiVjYk

Dr.Dani Veracity

(2007, јануари 25)

Истражувањата покажaa дека од Реиши медицинските печурки имаат корист луѓе кои страдаат од разни болести, од висок крвен притисок па се до ХИВ/СИДА. 

Хипертензија, кардиоваскуларни заболувања, синдроми на астенија, алергии, анти-вирусни, антибактериски, недостаток од антиоксиданти, зголемен стрес, губење на меморија и концентрација, болки во мускулите, артритис, рак итн. Погоре споменатите клинички истражувања се само некои од богатата листа на бенифити од Реиши медицинската печурка, а истотака може да помогне во превенцијата,спречувањето и олеснувањето на многу здравствени состојби. Оваа егзотична печурка навистина го издржа тестот на времето. На исток, Реиши медицинската печурка е традиционален лек за подобрување на хормонската рамнотежа,помага во хранењето на срцето, го смирува духот и го ревитализира телото. На Запад, со екстензивното клиничко истражување се дпотврдиле многу од медицинските бенефити на Реиши. Полисахарид, кантаксантин, стероли, ганодерни киселини, кумарин, манитол, ланостан, хидрокортизон и глукан, се само неколку од идентификуваните активни состојки кои придонесуваат за Реиши медицинскта габа да  може да ја одржи рамнотежата на телото при физички, емоционални и енергетски напрегања.

http://www.naturalnews.com/
http://www.reishi.com/sites/default/files/article2.pdf

Attaining Medical Self Sufficiency An Informed Citizens Guide by Duncan Long, page 196

Јапонските истражувачи, исто така, откриле дека Реиши медицинските печурки дејствуваат како антихистамин, што ги прави корисни за лекување на алергии. Lanostan е соединение пронајдено во Реиши медицинските печурки кој го контролира ослободувањето и преносот на хемикалии во телото, со што се инхибира ослободувањето на хистамин. Реиши медицинската габа ја помага функцијата на надбубрежната жлезда и поакаж  ефикасност во контролирањето на антихистаминската реакцијата (антиген-антитело).

Фарма Биол. 2017 декември; 55 (1): 1041-1046. Doi: 10.1080 / 13880209.2017.1288750.

Тритерпеноидите и полисахаридните пептиди од Реиши медицинските печурки, испитувани преку рандомизирана, двојно слепа плацебо-контролирана вкрстена студија за докажување нејзината антиоксидација и хепатопротективна ефикасност кај здрави доброволци. Абдоминалниот ултразвучен преглед кај испитаниците покажал забележителна промена при хепатална состојба со промена на состојбата на замастениот црн дроб (почетна) во нормална состојба.
ДИСКУСИЈА И ЗАКЛУЧОК: Исходот од оваа интервенција ја докажа антиоксидативната, против стареење (аnti-aging) и хепатопротективната природа на Ganoderma lucidum со ефективно спречување на оксидативниот стрес.

Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28183232

Dr. Ray Strand Medical Minute 84—Health Benefits of Reishi Mushrooms Dr Ray Strand

Објавено на 4 март 2015 година

зборува за докажаната можност Реиши медицинските печурки да превенират и помагаат во третман на рак.


https://www.youtube.com/watch?v=SzjwSJj5laI.

Dr James Maschino

Во книгата De Meschino optimal living program зборува за силната имуномодулаторна моќ и неопходноста на Реиши медицинските печурки за здрав и витален организам.

https://www.youtube.com/watch?v=DINaOQpjEvs

Health care solutions

Објавеено на 29 Април 2017

Health care solutions зборуваат за докажаните здравствени придобивки од Реиши медицинските печурки и нивната нутритивна вредност.

https://www.youtube.com/watch?v=U_F4SP3QjzA