Мултивитамини +

Мултивитамини +

100% природни компоненти (Aлфалфа, Хлорела, Пченична трева) и минерали

Се што ви е потребно за телото да се носи со стресот од модерниот и динамичен живот, нездравата исхрана, загадениот воздух. PRODIMED- Холандски мултивитамин со највисок процент на препорачани дневни дози во Р.М.

Зошто треба да ги користиме мултивитамините ?

 • учествуваат во метаболитичките процеси
 • го подобруваат имунитетот и ги неутрализираат стресот и заморот
 • го намалуваат оксидативно дејство на слободни радикали
 • го намалуваат ризик од инфаркт и болести
 • учествуваат во формирање на крвни елемeнти и клеточни мембрани
 • ги внесувате неопходните компоненти при слабеење и диететски режим
 • ги подобруваат менталните и когнитивни способности

СОСТАВ

Витамини

Витамин Ц, Б13, Б3, Е, Б5, Б2, Б6, Б1, Д3, биотен, фолна киселина, бета-каротен

Минерали

Натриум, калциум, магнезиум, бакар , железо, цинк, јод, селен, манган,

Лимонски флавоноиди

 • ги чистат крвните садови
 • го намалуваат LDL холестеролот
 • помагаат во регулирање на крвниот притисок

Алфалфа алга

 • Богата со фитоестрогени кои го имитираат естрогенот со што се намалува ризикот за појава на рак на дојка
 • функционира како неуротрансмитер и го активира допаминот
 • овозможува оптимално функционирање на дигестивниот тракт,
 • помага за одржување на нормалното ниво на шекер и холестерол во крвта
 • помага при исфрлање на токсините и тешките метали од организмот
 • помага при потешкотии во менопауза и ПМС симптоми
 • го штити телото од проблеми со коските и остеопороза

Хлорела алга

 • Содржи уникатен фитонутриент (sporellenium) кој во висок процент се врзува за биотоксини, пестициди, тешки метали, конзерванси, бои и ароми од храната и ги исфрла од организмот
 • ја обогатува цревната флора и заедно со ензимите ја подобрува дигестијата

Пченична трева

 • нејзиниот хлорофил е скоро идентичен со хемоглобинот, го зголемува бројот на црвени крвни зрнца
 • го подобрува дотокот на кислород и хранливи материи до сите клетки
 • го алкализира организмот

Холин битартарат

 • ја подобрува меморија и когнитивните функции
 • го зголемува ослободувањето на ацетилхолин (неуротрансмитер на централениот и периферениот нервен систем)

Иноситол

 • помага во балансирањето на активните компоненти во организмот
 • се користи во третмани при проблеми со нервен систем ( панични напади, шизофренија инсомниа..)

Паба

 • помага при инфертилитет кај жени
 • помага при кожни заболувања( витилиго, дерматитис) и опагање на коса
 • помага при артритис и анемија

Симтоми на недостаток на мултивитамини и минерали

ослабен имунитет, зачестени инфекции, анемија, лош квалитет на коса, кожа и нокти, намален апетит, грчеви во мускулите, замор, слабост, исцрпеност, несоница.

Производот содржи 60 капсули

Препорачана дневна доза

 • 1 капсула дневно
 • 2 до 3 капсули кај Бремени жени, постари луѓе, лица изложени на зголемен стрес и психофизички напор, хронично болни лица, како и лица кои се на диететски режим имаат зголемена потреба од внес на мултивитамини.

Алергиски информации

 • производот не содржи алергени
 • капсулата е направена од желатин

Чувајте

 • На суво место на собна температура
 • подалеку од дофат на деца